POPZ logotypy full

 

INFORMACJA

Gmina Gaszowice w roku 2017 ponownie przystąpiła do realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowanego z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa jest programem współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej, który ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących w sposób trwały i intensywny poprzez udzielanie im nieodpłatnej pomocy żywnościowej bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych oraz umożliwienie tym osobom korzystania z bezpłatnych działań towarzyszących.   Pomocą żywnościową w ramach POPŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 200 % kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1268 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 PLN dla osoby w rodziniena podstawie dokumentuwystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji.    

Realizatorem programu w Gminie Gaszowice jak w poprzednim roku będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Gaszowicach. Realizacja zadania z zakresu dystrybucji artykułów spożywczych zgodnie z umową zawartą z Związkiem Stowarzyszeń Śląski Bank Żywności w Chorzowie będzie trwała od 11 września 2017 r. do 20 czerwca 2018 r. Pomocą żywnościową w ramach POPŻ na rok 2017 zakwalifikowano 309 osób. Każda z osób otrzyma paczki żywnościowe, składające się z następujących artykułów: groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, gulasz wieprzowy z warzywami, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, filet z makreli w oleju, cukier biały, olej rzepakowy, miód wielokwiatowy, kabanosy wieprzowe.

Prócz wsparcia żywnościowego, Ośrodek Pomocy Społecznej w Gaszowicach realizować będzie działania w ramach środków towarzyszących przy współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności. Będą przeprowadzane w Gaszowicach warsztaty kulinarne, dietetyczne, niemarnowania żywności oraz warsztaty edukacji ekonomicznej. Wsparcie działaniami towarzyszącymi pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy, która realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014-2020.